Jesienią 2021 roku Anda Rottenberg, znana krytyczka i kuratorka sztuki oraz pisarka, wydała książkę kulinarną. Publikacja została przyjęta z wielkim entuzjazmem, pierwszy nakład rozszedł się w ciągu dwóch tygodni. I rzeczywiście jest to książka niezwykła – poruszająca się śmiało na przecięciu kulinariów oraz sztuki i literatury, zawierająca zarówno praktyczne przepisy, jak i literackie smaczki, uważnie i dowcipnie rejestrująca codzienność oraz zmiany obyczajów, kojąca nasze pandemiczne (i nie tylko) głębokie niepokoje i uruchomiająca naszą kulinarną (i nie tylko) wyobraźnię.
Autorka zastrzega we wstępie, że nie jest to „prawdziwa, autorska książka kucharska. Raczej gawęda na temat kuchni, toczona w gronie amatorów”[1]. Zamknięta w domu podczas pierwszych tygodni pandemii, martwiąc się o tych, którzy zaczną tracić pracę, zaczęła wymyślać niedrogie i zdrowe cotygodniowe menu, a potem na Facebooku publikować i zbierać od znajomych przepisy. Tak powstał materiał do kolekcji, którą stanowi Kuchnia towarzyska i uczuciowa. Znajdują się w niej m. in. cykoria Olgi Tokarczuk, kasza po wszechpolsku Andrzeja Stasiuka, falafel Magdaleny Środy, kurki w pomidorach Małgorzaty Omilanowskiej, szpinak z młodą marchewką Remigiusza Grzeli czy ciasto rabarbarowe Krzysztofa Bednarskiego. Każdy z autorów mówi własnym językiem, możemy rozpoznać jego styl. Przepisy są w większości wegetariańskie, ale niektóre zawierają ryby i owoce morze. Są ułożone sezonowo, dostosowane do polskiego rytmu pór roku. Anda Rottenberg jest nie tylko kuratorką, nie tylko spiritus movens całego przedsięwzięcia, ale też autorką sporej ilości przepisów.
Kuchnia towarzyska i uczuciowa to piękna książka. Dla mnie, dla której od wczesnej dorosłości gotowanie stanowi i pasję, i sposób na umocnienie poczucia gruntu pod nogami, jest po prostu wspaniała.
[1] Anda Rottenberg i przyjaciele, Kuchnia towarzyska i uczuciowa, Wydawnictwo a5, Kraków 2021, s. 6.
Anda Rottenberg i przyjaciele, Kuchnia towarzyska i uczuciowa, Wydawnictwo a5, Kraków 2021.
Zdjęcie: materiały prasowe, Wydawnictwo a5