Utopijne sny, pamięć przemocy

Punktem wyjścia majowych Praktyk Czytania jest wydana niedawno książka Oświecenie, czyli tu i teraz, wymyślona i zredagowana przez Tomasza Szerszenia i Łukasza Rondudę, która powstała trzy lata po wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Z Tomaszem Szerszeniem rozmawiamy o Oświeceniu, a także o jego najnowszej książce ,,Wszystkie wojny świata” oraz – oczywiście – o czytaniu, o książkach ,,przeczytanych, zapomnianych i ponownie przypomnianych”.

Do dyskusji o Oświeceniu zaprosiłyśmy także innych znakomitych specjalistów: Monika Milewska opowiada nam traumie jaką był dla społeczeństwa końca XVIII wieku Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej, a Piotr Skowroński w swoim eseju powstałym po lekturze książki Oświecenie, czyli tu i teraz, zestawia nasze dzisiejsze perspektywy na przyszłość z perspektywami XVIII wiecznych przedstawicieli polskiego Oświecenia.

W Aktualniku piszemy o dystopijnej powieści ,,Krótka historia Ruchu” czeskiej pisarki Petry Hůlovej, a także rozmawiamy z Aleksandrą Janiszewską, kuratorką wystawy Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii, którą możemy oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie do 25 lipca 2021 roku.

Bardzo dziękujemy zarówno Muzeum Sztuki Nowoczesnej jak i Muzeum Narodowemu w Warszawie za możliwość wykorzystania ich materiałów do ilustracji tego numeru.

Zapraszamy do lektury!

Joanna & Karolina