O twórczych zabawach stylem i o korzyściach z pieszych wędrówek

W lipcowych Praktykach Czytania pomimo zapracowania próbujemy uderzyć w ton lżejszy i  wakacyjny. Rozmawiamy z Grzegorzem Uzdańskim autorem wspaniałych, przenikliwych, ale przede wszystkim niezwykle zabawnych ,,Nowych wierszy sławnych poetów”. Grzegorz opowiada nam  o  najlepszych pastiszach w literaturze polskiej oraz  o swoim warsztacie pisarskim:

,,(…) żeby być w stanie napisać pastisz czy jakiegoś poety czy jakiejś poetki, muszę – zabrzmi to pretensjonalnie – nasiąknąć ich stylem.  A to się dzieje po prostu poprzez czytanie ich wierszy.”

Oczywiście pytamy go o to, jak owo czytanie wygląda oraz o najważniejsze dla niego książki i jego zwyczaje związane z lekturą.

Dla wielu pisarzy czymś absolutnie niezbędnym, bez czego nie wyobrażali sobie życia i pisania, były piesze wędrówki. Nie tylko pozwalały im one zachować – chwiejną niekiedy –  równowagę psychiczną, ale także pomagały porządkować myśli i pobudzały wyobraźnię.  W Aktualniku zapowiadamy spotkanie wokół książki Rebecci Solnit ,,Zew włóczęgi” , które prowadzimy w sierpniu  podczas Kolonii dla Dorosłych organizowanych przez Festiwal Myśli Abstrakcyjnych oraz piszemy o związkach myślenia i chodzenia.

Zapraszamy do lektury!

Karolina & Joanna