W czerwcowych Praktykach Czytania rozmawiamy z osobą, która o literaturze wie wszystko i potrafi o niej arcyciekawie opowiadać, czyli z prof. Marią Olszewską z Instytutu Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki UW. Opowiada nam o swoich lekturach z dzieciństwa, wcześnie ujawnionej pasji czytelniczej, o książkach, do których ciągle powraca i które ją ciągle zaskakują. Wyjaśnia czym są klasyczne dzieła literatury i dlaczego lektura jest procesem, w którym jedynie przybliżamy się do zrozumienia, procesem nigdy nie zakończonym.
Zafascynowane ponowną lekturą ,,Katedry Marii Panny w Paryżu” pytamy także o Wiktora Hugo i niezwykle ciekawy nurt czarnego romantyzmu, o którym Maria Olszewska opowiada tak:
Czarny romantyzm „ciemny”, „nocny” wyróżnia przede wszystkim głęboko pesymistyczna wizja świata: bytu, egzystencji człowieka, natury, kultury i historii. Niezbywalnymi elementami tego nurtu są irracjonalizm, metafizyka i melancholia, co wiążę się z fascynacją „drugą”, mroczną, nieprzewidywalną stroną rzeczywistości, ludzkim szaleństwem i złem, które w tym przypadku nabiera metafizycznego wymiaru, jest agresywne i właściwie niepokonalne. Wszystko, co straszne, przerażające, okrutne fascynuje wtedy twórców. Rzeczywistość ulega odrealnieniu i jawi się niczym ze strasznego, koszmarnego snu. Do ulubionych motywów „czarnego romantyzmu” należą: noc, ciemności, blade światło księżyca, mgły lub opary, spienione morze, burze, czarne tafle jezior, tajemnicze, nawiedzone zamki, puste okna, lochy, piwnice, mury, wieże, ruiny, puste leśne polany, skaliste, strome wzgórza i przepaści.
W Aktualniku z kolei recenzujemy jedną z najważniejszych współczesnych książek, czyli wznowiony właśnie przez Wydawnictwo Relacja ,,Rok magicznego myślenia” Joan Didion.
Zapraszamy do czytania i oglądania!
Karolina & Joanna