Smutny esej o Oświeceniu

Po lekturze pracy Oświecenie, czyli tu i teraz pod redakcją Łukasza Rondudy i Tomasza Szerszenia (Wydawnictwo Karakter, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Kraków–Warszawa 2021).…

Słońce

Kiedy byłem mały, kochałem słońce; zamykałem oczy i pod powiekami robiło się czerwono – trafia na to zdanie w trakcie lektury Bataille’a. Zamyka oczy,…
zdjęcie: Mateusz Salwa

Park osobliwości

Rozpoczynał się kwiecień, gdy w ów czwartek mój uczony przyjaciel, mistrz Marcjal Canterel, zaprosił mnie wraz z kilkorgiem swoich bliskich przyjaciół na zwiedzanie ogromnego…

Nokturn

Chciał się wymknąć, uciec w jakąś noc, poczuć, jak znika za linią horyzontu. Poszedł do biblioteki. Długo chodził wąskimi korytarzami, pozwalając spojrzeniu osuwać się…

Zagubione lektury

W naszej rozmowie o zagadnieniach lektury Prousta, Joanna Szumańska przywołała zdanie Ionesco, o unikatowej właściwości W poszukiwaniu straconego czasu, którą stanowi konieczność czytania tej…

„Kawałek żółtej ściany”, czyli nieznana jakość świata

Polski „żółty”, angielski yellow, niemiecki gelb posiadają ten sam praindoeuropejski rdzeń *ghel-, oznaczający „błyszczeć”, „świecić”. Przechował się on w angielskiej nazwie błyszczącego metalu: gold.…