Literackie wspomnienia

Przewodnią myślą grudniowych Praktyk Czytania są wspomnienia, które często kojarzą się z nostalgią, z tęsknotą za przeszłością i utraconym szczęściem.  Termin ,,nostalgia” pochodzi od dwóch greckich słów ,,powrót do domu” i ,,tęsknota”. To jednak do czego chcielibyśmy powrócić nie zawsze jest tym, co rzeczywiście było, ale raczej światem utkanym z naszych marzeń, fantazji i lektur. Zależało nam,  aby z naszymi  gośćmi  porozmawiać również o tym, jak funkcjonują w naszej pamięci książki, które przeczytaliśmy, zapamiętaliśmy i do których wciąż na nowo powracamy. A także o dziełach literackich,  w których  ludzka pamięć i jej skomplikowana natura  są podstawowym tematem.

Z Łukaszem Lewandowskim rozmawiamy między innymi o jego wspomnieniach literackich i o ważnych dla niego książkach. Aktor czyta dla nas wybrany przez siebie fragment „Grochowa” Andrzeja Stasiuka. Reżyserka teatralna, Agnieszka Glińska, opowiada o pracy nad spektaklem „Grochów”, przybliża swoje ulubione lektury i rytuały związane z ich czytaniem.

Z okazji zbliżających się świąt wraz z Natalią Kuc z księgarni „Jak wam się podoba”, polecamy książki pod choinkę.

Składamy też podziękowania księgarni ,,Jak wam się podoba” za  użyczenie nam tego pięknego wnętrza i  pomoc w realizacji numeru.

.

Zapraszamy do lektury i życzymy Wesołych Świąt,

Karolina & Joanna

fot. Paweł Czarnecki w księgarni ,,Jak wam się podoba”