Listopadowe Praktyki Czytania krążą wokół postaci i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza. Bohater naszego wywiadu, Przemysław Pawlak, prezes Instytutu Witkacego, opowiada nam o swoich badaniach nad Witkacym, biografii ks. Henryka Kazimierowicza, bibliofilskich fascynacjach, sposobach renowacji starych książek oraz lekturach z dzieciństwa. Dzięki uprzejmości Antykwariatu Kwadryga mogliśmy zagłębić się w świat wspomnień, książeczek dla dzieci z ilustracjami Jana Marcina Szancera, dawnych wydań i białych kruków.
Z Teatrem Malabar Hotel przyglądamy się bardziej niespokojnej, lękowej, wręcz panicznej stronie twórczości Witkacego i zastanawiamy się, jak współgra ona z naszymi współczesnymi niepokojami. Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski wśród wirujących, pożółkłych liści genialnie odczytują dla nas fragment z Pożegnania jesieni. Marcin Bartnikowski opowiada także o związkach nazwy Teatru Malabar Hotel z życiem i twórczością Witkacego.
Niezamierzenie, ale być może nie bez powodu ten numer jest bardziej obrazowy niż zazwyczaj. Obracamy się bowiem wokół autora, który łączył w niezwykły sposób to, co literackie z tym, co plastyczne. Wielka w tym też zasługa filmów i zdjęć niezrównanego Pawła Czarneckiego.
W Aktualniku recenzujemy wydany niedawno po polsku zbiór esejów Itala Calvina Po co czytać klasyków. Włoskiego pisarza i eseistę łączy pewna nić z Witkacym, ponieważ w swojej powieści Jeśli zimową nocą podróżny odwołuje się do jego twórczości. Jak dowiedziałyśmy się od Przemysława Pawlaka: „Czytelnik i Ludmiła chcą przeczytać opowiadanie I. Calvina pod tym samym tytułem, co utwór, którego sami są bohaterami, jednak w środku znajdują kartki z książki Poza osadą Malbork (Fuori dell’abitato di Malbork), którą kupują. Jej autorem jest Polak, Tazio Bazakbal”.
Zapraszamy do czytania i oglądania!
Karolina & Joanna